postheadericon Staropolskie smaki

Pierwszy raz w ogóle w Polsce odbyła się bardzo ciekawa kulinarna impreza pod tytułem „Staropolskie Smaki” , która miała miejsce 19 marca tego roku w wiślańskim Hotelu Stok . Jest to oryginalny pomysł, pozwalający miłośnikom tradycyjnej staropolskiej kuchni spotkać się porozmawiać na tematy kulinarne, wymienić swoje spostrzeżenia na temat gotowania a także zaprezentować umiejętności i przepisy. Podczas tego festiwalu odbył się konkurs kuchni staropolskiej, w którym wzięli udział nie tylko Polacy.

Zadaniem uczestników jak się wszyscy domyślają było przyrządzenie dań typowo staropolskich i zaprezentowanie wyśmienitych domowych alkoholi jakimi są nalewki. Całe przedsięwzięcie ma na celu promowanie naszego kraju w ogóle a przede wszystkim naszego dorobku kulturowego, z którym nierozerwalnie związana jest wspaniała staropolska kuchnia. Promowanie dóbr kulinarnych odbywa się na zasadzie prezentacji wyszukanych receptur i zapoznanie się ze smakami, jakich dotychczas wiele osób nie miało w ustach i nie miało pojęcia, że nasza tradycyjna kuchnia może być tak smaczna. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy zachwycamy się lekkością kuchni francuskiej, smakowitą kuchnią włoską pachnącą ziołami i pomidorami oraz wschodnią kuchnią zwłaszcza chińską.

Oczywiście warto poznać inne smaki, innych kultur niż nasza, jednak trzeba wpierw znać nasze polskie smaki, żeby będąc za granicami naszego kraju promować je tam, pokazywać że nasze polskie jedzenie także jest smaczne i wykwintne. Wielu obcokrajowców już poznało wspaniały smak polskich wędlin czy tradycyjnie wypiekanego chleba. Nie ma chyba nic lepszego na świcie niż zapach polskiego świeżo upieczonego chleba.